اختلال اضطرابی

  1. خانه
  2. chevron_left
  3. اختلالات روانپزشکی
  4. chevron_left
  5. اختلال اضطرابی

اختلال اضطرابی

اضطراب یک واکنش طبیعی به استرس و تغییر است که معمولا قبل از وقایع مهم زندگی همه ما تجربه میکنیم . سطوح خفیف اضطراب می‌تواند در برخی موقعیت‌ها مفید باشد.می تواند ما را نسبت به خطرات آگاه کند و به ما در آماده سازی و توجه کمک کند.
اما اختلالات اضطرابی با احساسات عادی عصبی یا اضطراب متفاوت است و شامل ترس یا اضطراب بیش از حد است. در واقع اختلالات اضطرابی از شایع ترین اختلالات روانی است. تقریباً 30٪ از بزرگسالان را در مقطعی از زندگی خود تحت تأثیر نوعی از این اختلال هستند.

علائم

این اختلالات انواع مختلفی دارند اما بطور کلی برخی علائم عبارتند از. :
احساس بی قراری و اضطراب ، ترس و گیجی ، کاهش تمرکز ، اختلال خواب و غیره
علائم فیزیکی اضطراب مانند احساس گرم و سرد شدن ، لرزش ، طپش قلب احساس خستگی ، دل پیچه ،تکرر ادرار و اسهال گاهی وجود دارند .
اختلالات اضطرابی می تواند باعث شود افراد سعی کنند از موقعیت هایی که باعث تحریک یا بدتر شدن علائم آنها می شود اجتناب کنند. عملکرد شغلی، تکالیف مدرسه و روابط شخصی می تواند تحت تأثیر قرار گیرد و دچار مشکل شود .
به طور کلی، برای تشخیص یک اختلال اضطرابی، ترس یا اضطراب باید:
نامتناسب با موقعیت باشد ، مانع از توانایی فرد برای عملکرد عادی شود و با بررسی مشخص شود علائم ناشی از اختلالات جسمی نیست .
انواع مختلفی از اختلالات اضطرابی وجود دارد:
-اختلال اضطراب عمومی، اختلال هراس
-فوبیای خاص
-اختلال اضطراب اجتماعی
-اختلال اضطراب جدایی و لالی انتخابی.
با این حال، اختلالات اضطرابی قابل درمان هستند . درمان به اکثر افراد کمک می کند تا زندگی مولد و طبیعی داشته باشند.
علل اختلالات اضطرابی در حال حاضر ناشناخته است، اما احتمالاً ترکیبی از عوامل از جمله ژنتیک، محیطی، روانی و رشدی را شامل می شود. اختلالات اضطرابی می تواند در خانواده ها ایجاد شود، که نشان می دهد ترکیبی از ژن ها و استرس های محیطی می تواند این اختلالات را ایجاد کند.

تشخیص و درمان

اولین قدم این است که به روانپزشک خود مراجعه کنید . متأسفانه بسیاری از افراد مبتلا به اختلالات اضطرابی به دنبال کمک نیستند. آنها متوجه نمی شوند که شرایطی دارند که درمان های موثری برای آن وجود دارد.
اگرچه هر اختلال اضطرابی ویژگی های منحصر به فردی دارد، اما اکثر آنها به دو نوع درمان یا ترکیبی ازین دو پاسخ می دهند: روان درمانی و داروها.
داروها میتوانند علائم را به میزان قابل توجهی تسکین دهند. . رایج ترین داروهای مورد استفاده داروهای ضد اضطراب و داروهای ضد افسردگی هستند.

 

 

References

  1. *American Psychiatric Association.Anxiety Disorders. In: Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders. 5th ed. Text Revision. American Psychiatric Association; 2022:
دکتر گلستانی
ارسال پیام