تعادل سالم کار و زندگی

  1. خانه
  2. chevron_left
  3. مقالات
  4. chevron_left
  5. تعادل سالم کار و زندگی

تعادل سالم کار و زندگی

تعادل سالم کار و زندگی برای همه ما معنای متفاوتی دارد. مهم این نیست که زمان خود را پنجاه پنجاه بین کار و اوقات فراغت تقسیم کنید، بلکه باید مطمئن شوید که در هر دو زمینه زندگی خود احساس رضایت می کنید.
تعادل سالم می توانداینگونه باشد
در حالی که هنوز برای دوستان و سرگرمی ها وقت دارید، ضرب الاجل های خود را در محل کار رعایت می کنید
زمان کافی برای خواب مناسب و تغذیه خوب دارید
وقتی در خانه هستید نگران کار نیستید

چگونه بفهمم تعادل کار و زندگی من ناسالم است؟
عادی شدن ساعات طولانی کار یا تحت استرس شدید می تواند آسان باشد، به خصوص اگر برای مدت طولانی این کار را انجام داده باشیم یا همه همکارانمان هم اینطور باشند. مفروضات و عادات ما در مورد کار می توانند ریشه ای عمیق پیدا کنند، مگر اینکه هر چند وقت یکبار یک قدم به عقب برداریم.
ایجاد تغییرات در محل کار همیشه امکان پذیر نیست: به عنوان مثال، اگر قراردادی ساعتی دارید ممکن است لازم باشد ساعت های طولانی کار کنید تا پول کافی برای پرداخت صورت حساب های خود به دست آورید. اما برای کسانی که می‌توانند تغییراتی ایجاد کنند، پیشنهاد می‌کنیم که با دنبال کردن پنج مرحله به طور منظم تعادل بین کار و زندگی خود را بررسی کنید.

 

1. مکث کنید.
از خود بپرسید: چه چیزی در حال حاضر باعث استرس یا ناراحتی من می شود؟ چه تاثیری بر کار و زندگی شخصی من دارد؟ چه چیزی را در اولویت قرار می دهم؟ چه چیزی را از دست می دهم؟ ما اغلب تا زمانی که یک رویداد مهم زندگی مانند تولد یک کودک یا از دست دادن یکی از نزدیکانمان رخ نمی دهد، برای فکر کردن در مورد کار وقت نمی گذاریم. اما فقط مکث و فکر کردن به اولویت‌هایتان می‌تواند به شما کمک کند بفهمید که آیا روش زندگی و کار برای شما مناسب است یا خیر.

 

2.به احساسات خود توجه کنید.
حالا شما بیشتر از وضعیت فعلی خود آگاه هستید، چه احساسی در شما بیشتر است ؟ آیا شما راضی و خوشحال هستید یا عصبانی و رنجیده؟ آگاهی از احساسات خود می تواند به شما کمک کند تصمیم بگیرید که چه تغییراتی را می خواهید ایجاد کنید

 

3.اولویت بندی مجدد
به این فکر کنید که چه چیزی باید تغییر کند. برای مثال، ممکن است بخواهید از خود بپرسید که آیا کار کردن در ساعات طولانی ارزش از دست دادن وقت خانوادگی را دارد یا اینکه آیا کار کردن در تعطیلات آخر هفته ارزش از دست دادن زندگی اجتماعی را دارد یا خیر ؟
سعی کنید “هوشمندانه کار کنید، نه طولانی”. این شامل اولویت بندی است – به خودتان زمان مشخصی را برای هر کار اختصاص دهید – و سعی کنید در فعالیت های کم مولد مانند جلسات بدون ساختار که به کارتان مربوط نیست گرفتار نشوید.

 

4.گزینه های جایگزین خود را در نظر بگیرید.
آیا چیزی در کارتان وجود دارد که بتوانید برای برآوردن اولویت های جدید آنرا تغییر دهید؟
5. تغییرات ایجاد کنید.
شاید این تغییر درخواست مرخصی باشد یا درخواست تغییر به کار کم تنش تر ، مطمئن شوید که از تمام مرخصی سالانه خود استفاده می کنید یا ایمیل های کاری خود را در آخر هفته چک نمی کنید.

 

6.کمک کردن به خود
اگر به طور غیر دایم شاغل هستید یا نگران از دست دادن شغل هستید، دفاع از خود در محل کار ممکن است دشوار یا غیرممکن باشد. مطمئن شوید که حقوق خود را می دانید و ببینید کدام یک از نکات گفته شده برای شما ایمن است که امتحان کنید.
حقوق خود را در محل کار درک کنید. اطلاعاتی درباره قراردادها، ساعات کاری، حقوق استعلاجی، مرخصی و موارد دیگر داشته باشید. برای مثال، اگر ناتوانی دارید (که می‌تواند شامل شرایط روحی و جسمی باشد)، کارفرمای شما ممکن است موظف باشد تنظیمات منطقی را انجام دهد. مدیر و کارفرمای شما باید بدانند که فشارها کجاست تا به آنها رسیدگی کنند.

 

در محل کار استراحت های مناسب داشته باشید. مثلاً حداقل نیم ساعت برای ناهار وقت بگذارید و اگر می توانید از محل کار خارج شوید. شما از نظر قانونی مستحق استراحت‌های خاصی در طول روز و هفته کاری هستید .
سعی کنید بین محل کار و خانه مرزی قائل شوید. اگر از خانه کار می‌کنید، سعی کنید یک روال عادی را رعایت کنید، یک فضای کاری اختصاصی بسازید و وقتی روز کاری تمام شد آن فضا را ترک کنید .
اگر کار باعث می‌شود احساس کنید زمان باکیفیتی برای شریک یا دوستانتان ندارید، نکات را درباره تنظیم مجدد تعادل بین کار و زندگی خود بخوانید.
ساعات کاری خود را در هفته ها یا ماه ها به جای روزها پیگیری کنید. این به شما تصویر بهتری از تعادل کار و زندگی شما می دهد. همچنین ساعاتی را که صرف نگرانی یا فکر کردن در مورد کار می‌کنید، در نظر بگیرید – آنها شاخص خوبی از استرس مرتبط با کار هستند. در صورت امکان، تعادل کار و زندگی خود را همراه با همکاران خود ارزیابی کنید. هرچه این فرآیند بیشتر قابل مشاهده باشد، احتمال تأثیر آن بیشتر است.

دکتر گلستانی
ارسال پیام