کمک به عزیزان برای مقابله با اختلالات روان

  1. خانه
  2. chevron_left
  3. مقالات
  4. chevron_left
  5. کمک به عزیزان برای مقابله با اختلالات روان

کمک به عزیزان برای مقابله با اختلالات روان

دیدن اینکه یکی از عزیزان ، در حال مبارزه با علائم بیماری روانی است ، دشوار است. همچنین سخت است که از قبل بدانیم چگونه می توان بهترین کمک و حمایت از یک فرد مبتلا به اختلال روانپزشکی را انجام داد.
هر فردی با دیگری متفاوت است و شرایط آدمها نیز بسیار متفاوت است. اینجا ایده هایی وجود دارد که ممکن است به شما در شروع نزدیک شدن به عزیزی که نگرانش هستید کمک کند.

۱. شناخت علائم هشدار دهنده

نشانه ها می توانند بسیار متفاوت باشند. برخی از مثال‌ها شامل تغییر در خواب یا اشتها، کناره‌گیری از تعاملات اجتماعی، یا مشکلات عملکردی در مدرسه یا محل کار است. ممکن است توضیحات دیگری برای تغییرات وجود داشته باشد، مانند بیماری عمومی پزشکی. چک کردن با یک متخصص می‌تواند به شناسایی تغییراتی که باعث نگرانی هستند کمک کند. مهم است که نگرانی ها را زودتر برطرف کنید، زیرا علائم درمان نشده بیماری روانی می تواند با گذشت زمان بدتر شود.

 

۲. شروع گفتگو
یکی از سخت ترین – اما مهم ترین- گام ها ممکن است شروع مکالمه با فردی باشد که نگران او هستید. لازم نیست متخصص باشید ، لازم نیست همه پاسخ ها را داشته باشید. با ابراز نگرانی خود و همچنین آمادگی خود برای گوش دادن و حضور در کنار شخص ، شروع کنید. از صحبت کردن نترسید. به او اطمینان دهید که در کنارش هستید. از عبارات “من” استفاده کنید. به عنوان مثال، «من نگران تو هستم…»
از جملاتی مانند «شما باید …» اجتناب کنید.
سعی کنید صبر و توجه خود را نشان دهید. از قضاوت در مورد افکار و اعمال بیان شده بپرهیزید. خوب گوش کنید .
سعی کنید او را تشویق کنید تا بایک متخصص سلامت روان یا حتی با پزشک خانواده خود صحبت کند، هر کجا که بیشتر مایل است .
برای برخی افراد، مقایسه این وضعیت با یک وضعیت پزشکی عمومی، مانند دیابت یا فشار خون بالا، ممکن است مفید باشد.
به او یادآوری کنید که کمک خواستن نشانه ضعف نیست بلکه نشانه فهم وضعیت و تلاش برای بهتر شدن است.

 

۳.تلاش برای یادگیری
به دنبال فرصت هایی برای آموختن باشید. هرچه بیشتر در مورد اختلالات روانپزشکی بدانید، بیشتر می توانید پیشنهادات آگاهانه ای را به یک عزیز ارائه دهید.
منابع اطلاعات خود را به دقت انتخاب کنید و از منابع معتبر علمی استفاده کنید . مخصوصاً هنگام جستجوی آنلاین . مانند هر موضوع دیگری، کیفیت اطلاعات موجود به صورت آنلاین بسیار متفاوت است. منابع اطلاعات غلط و تبلیغاتی هم بسیار است .

 

۴. کمک به رفع موانع
سعی کنید هر گونه موانع احتمالی برای کمک گرفتن فرد را پیش بینی کنید و به رفع آن کمک کنید. به عنوان مثال، درمورد راه حل های ممکن برای موانع مربوط به مراقبت از کودک او ، غیبت از کار، بیمه ، هزینه ها و غیره کمک کنید.

 

۵.کمک طولانی مدت
بهبودی پس از چالش اختلال روان به ندرت یک فرآیند ساده است. به طور معمول، فراز و نشیب ها، زمان های پیشرفت و دوره هایی از پسرفت وجود دارد. آماده حمایت و تشویق برای عزیزانتان در درازمدت باشید، نه فقط در یک بحران فوری. اگر عضو خانواده شما اجازه دهد، می توانید با متخصصان تیم مراقبت آنها برای حمایت از آنها و مشارکت در برنامه ریزی درمان ملاقات کنید .
حتی اگر احساس می کنید حمایت و اقدامات شما تفاوتی ایجاد نمی کند، بدانید احتمالاً این کمک برای دوست یا اعضای خانواده شما تفاوت معنی داری ایجاد می کند.

دکتر گلستانی
ارسال پیام